تبلیغات
ماسکهای طبیعی برای انواع پوست - منافذباز پوست

***زیبایی از آن ماست***
منافذ پوست، مجاری طبیعی هستند که چربی‌هایی که از غدد چربی ترشح میشوند از آنها عبور میکند و از کنار فولیکول‌های مو به سطح پوست می‌رسند. و این مجاری در افرادی که دارای پوست چرب میباشند بازتر است . درواقع چربی برای اینکه بهتر تخلیه شود منافذ را بازتر می‌کند. اگر چه این حالت کاملا طبیعی است ولی بعضی افراد دوست ندارند مجاری پوست‌شان باز باشد. در این صورت توصیه می‌شود پوست‌شان را خشک نگه دارند. دفعات شست‌وشو را بیشتر کنند، از داروهای خشک کننده پوست استفاده کنند و از مصرف کرم‌های چرب خودداری کنندو در اینصورت می‌توان تاحدودی منافذ را جمع‌تر کرد. در هر حال با گذشت زمان و افزایش سن پوست همه افراد رو به خشکی می‌رود و منافذ کوچک‌تر می‌شوند.

نوع پوست افراد از جمله چرب، خشک و ... به صورت ارثی تعیین می‌شود بنابراین از آنجایی که بازبودن منافذ و جوش زدن در پوست‌های چرب بیشتر دیده می‌شود می‌توان گفت این موارد نیز به صورت غیرمستقیم ارثی هستند. اما با این حال ممکن است فردی پوست چرب را به ارث ببرد اما زیاد جوش نزند و منافذ پوستش خیلی باز نباشد
مهمترین کاری که برای کوچک کردن منافذ پوستتان میتوانید انجام دهید این است که پوستتان را به طور مرتب بشویید. همچنین و از داروهای کاهنده چربی پوست استفاده کنید که کمک شایانی میتواند به شما بکند. در این موارد استفاده از دارو های موضعی نسبت به دارو های خوراکی بیشتر است اما اگر شدت این وضعیت بیشتر باشد باید از دارو های خوراکی استفاده کرد.. لیزر و پیلینگ نیز یکی از راههای درمان درمان جای جوش و منافذ باز هستند. شوینده های خاصی به نام اسکراپ وجود دارند که این مواد کار خاصی انجام نمی‌دهند و مانند شوینده های دیگر هستند بنابراین نباید از آن ها انتظار درمان کامل داشت. اصل درمان خشک کردن پوست است، چه با صابون معمولی و چه با کرم‌ها و لایه‌بردارها. در درمان‌های خانگی نیز اگر ماده‌ای خوراکی وجود داشته باشد که پوست را خشک کند استفاده از آن می‌تواند مفید واقع شود؛ همان‌طور که بسیاری از افراد برای این منظور از پوست میوه‌ جات استفاده می‌کنند. اسید میوه ای که در کرم های لایه بردار بکار میرود نیز باعث بهبود پوست میشوند.

شستشوی بیش از حد ممنوع


در درمان جای جوش یک اصل مهم وجود دارد. اگر چربی پوستتان و جوش‌های صورتتان  در حد ملایم باشند استفاده از شوینده‌ها تا حدودی به رفع آن ها کمک می‌کنند اما اگر فرد دچار چربی و جوش شدید باشد و بدون استفاده از درمان دارویی فقط به شست‌وشوی زیاد پوست بپردازد باعث می‌شود برخی از میکروب هایی که روی سطح پوست زندگی میکنند و برای پوست نیز مفید هستند از بین بروند. درست مانند میکروب‌های مفید معده و روده که باعث قوام مدفوع می‌شوند و اگر فرد به عنوان مثال برای درمان گلو درد از آنتی‌بیوتیک استفاده کند این میکروب‌های مفید از بین می‌رود و دچار اسهال می‌شود. میکروب‌های مفید روی پوست نیز مانع از رشد میکروب‌های مضر گرم منفی می‌شوند. این میکروب‌ها در اثر شست‌وشوی زیاد یا استفاده زیاد از داروهای ضدعفونی‌کننده مثل بتادین، الکل و... از بین می‌روند و میکروب‌های مضر فعال می‌شوند. به این ترتیب جوش‌ها و چربی پوست تشدید می‌شوند  بنابراین شست‌وشوی تنها، فقط در افرادی که جوش و چربی ملایم دارند اثرگذار است. اگر فرد از مواد شوینده استفاده کرد و در کوتاه‌مدت جوابی نگرفت باید درمان دارویی را شروع کند. در غیر این صورت میکروب‌های مضر فعال می‌شوند و فولیکولیت (التهاب شدید فولیکول مو) ایجاد می‌کنند که از جوش هم وخیم‌تر است!
جدیدترین راه درمان کدام است؟

را ههای نوین برای درمان منافذ باز پوست

بهتر است پوست های چرب را به وسیله پاك كننده‌های مخصوص همیشه تمیز نگه دارید و بهداشت را كاملا رعایت کنید تا از به وجود آمدن منافذ بازتر از حد معمول جلوگیری شود. علت اصلی به وجود آمدن منافذ باز این است كه گرد و غبار موجود در هوا با چربی روی پوستتان تركیب میشود و مجرای خروجی سبوم یا چربی را میبندد و چربی تولید شده كه بیش از حد معمول است برای خارج شدن به تدریج روزنه خروجی خود را گشادتر كرده و منافذ باز كاملا  مشخصی را روی پوست بوجود می‌آورد. درمان قطعی برای این مشكل پوستی وجود ندارد اما میكرودرم ابریژن، لیزر IPL و استفاده از كرم‌های هیدروكسی آلفا اسید و پیلینگ تا حدودی می‌تواند در بهبود آن موثر باشند. یکی از رویکردهای نوین در درمان منافذ باز پوست Fractional photothermolysis است. در این روش با ایجاد ستون‌های میکروسکوپیک حرارتی توسط نوعی دستگاه لیزر، اپیدرم به شکل موضعی در مقطعی نکروز می‌شود اما بافت اطراف این ستون حرارتی سالم باقی می‌ماند و این امر موجب تسریع روند ترمیم پوست از طریق سلول‌های سازنده درم و اپیدرم باقیمانده نیز می‌شود.